Kas jāzina meža īpašniekiem?

Mājas daudziem iemītniekiem, vieta, kur izbaudīt pastaigas un vākt rudens veltes – mežs ir īpašs daudziem no mums. Taču meža īpašniekiem tas nozīmē arī pamatīgas rūpes un zināšanas, kas nemitīgi jāpapildina.

Meža vērtība: kā to noteikt un kas to ietekmē?

Meža īpašumu vērtību ietekmē daudz faktoru – gan tas, cik liela ir meža platība, gan tas, kādas koku sugas tajā aug (īpaši vērtīga ir, piemēram, priede un bērzs), kāds ir cirsmas novietojums, kā arī tas, cik viegli iespējams cirsmai piekļūt. Visprecīzāk meža īpašuma novērtēšanu veiks nozares profesionāļi, kas pērk mežus.

Meža inventarizācija – obligāta reizi divdesmit gados

Meža likums paredz, ka meža īpašniekam ir pienākums veikt pirmreizēju meža inventarizāciju, kā arī vismaz reizi divdesmit gados to atjaunot un iesniegt Valsts meža dienestā. Kāpēc tas vajadzīgs?

Spēkā esoša inventarizācija ir obligāta, ja plāno veikt koku ciršanu. Tāpat tā ir nepieciešama, lai pretendētu uz valsts vai Eiropas Savienības atbalstu, kā arī saņemtu atlaides nekustamā īpašuma nodoklim, ja mežā ir jaunaudzes.

Meža īpašnieka pienākums – sekot līdzi izmaiņām likumdošanā

Īpašniekam jāatceras, ka pēc ciršanas mežs ir jāatjauno. Ja iepriekš tas bija jāpaveic piecu gadu laikā, tad, sākot ar šo gadu, pēc kailcirtes mežaudzē, kas sasniegusi galvenās cirtes caurmēru, mežs jāatjauno trīs gadu laikā. Šādas un citas izmaiņas ir svarīgi zināt, lai nepalaistu garām prasības, kas jāizpilda.

Mazi kaitēkļi, kas var nodarīt lielu postu

Apsaimniekojot mežu, nevar aizmirst faktu, ka tā vērtību apdraud arī dažādi kaitēkļi. Vislielākais drauds ir egļu astoņzobu mizgrauzis, kas nodara neatgriezeniskus bojājumus egļu audzēm. Šī kukaiņa postījumu dēļ Latvijā no 1. aprīļa līdz 30. jūnijam pat tika izsludināta ārkārtējā situācija, nosakot ciršanas aizliegumus daļā valsts teritorijas. Un tas vēl nav viss – nesen aktivizējušies vēl citi kukaiņi, par kuriem lauzīt galvu – salnsprīžmeši, kas īpaši iecienījuši bērzu audzes.

Tie ir tikai daži no jautājumiem, ar kuriem jāsaskaras, rūpējoties par meža īpašumu. Tāpēc, iespējams, ir vienkāršāk to nodot zinošās rokās. SIA “Trovent” pērk meža īpašumus, kā arī iegādājas lauksaimniecības zemi visā Latvijā, tāpēc, ja pārdod mežu, aizpildi kontaktformu mājaslapā trovent.lv, raksti uz e-pastu info@trovent.lv vai zvani pa tālruni 29429555. Ja vienosimies par darījumu, tad naudu kontā saņemsi nekavējoties.