Ierobežojumi mežistrādei:  kas jāzina meža īpašniekiem

Jau pagājušajā gadā ievērojama daļa mežu īpašnieku saskārās ar problēmu, ko radījusi egļu astoņzobu mizgrauža – Latvijā postošākā egļu audžu kaitnieka – masveida savairošanās. Lai ierobežotu kukaiņa izplatību arī šogad, sākot ar 1. aprīli, daudzviet ir spēkā ierobežojumi koku ciršanai.

Egļu astoņzobu mizgrauzim ļoti patīk sauss un karsts laiks, tāpēc pavasara iestāšanās ir brīdis, kad jāsāk domāt par mežu aizsardzību. Bažas par kukaiņa aktivitāti nav pārspīlētas – bieži vien tā radītie koku bojājumi pārsniedz vētru radītos postījumus. Mizgrauzis parasti par savu upuri izraugās pieaugušas egles, kas vecākas par 40 gadiem. Tas iegraužas koku mizā un dēj olas, no kurām veidojas kāpuri. Ir pat gadījumi, kad šī vabole uzbrūk priedēm.

Tāpēc saskaņā ar atbildīgo iestāžu norādēm Latvijā daudzviet ir spēkā saimnieciskās darbības ierobežojumi, kā arī aizsardzības pasākumi, kas paredzēti situācijas uzlabošanai egļu audzēs. Ierobežojumi būs spēkā līdz pat šī gada 31. augustam, un aizliegums cirst attiecas arī uz gadījumiem, kad ciršanas apliecinājumi ir izsniegti jau pirms ierobežojumu spēkā stāšanās. Aizsardzības pasākumi savukārt ietver mizgrauža skarto koku ciršanu sanitārajā cirtē. Lai to veiktu, no Valsts meža dienesta ir jāsaņem sanitārais atzinums. Noteiktās situācijās paredzēta arī īpašu slazdu izvietošana.

Ja esi meža īpašnieks, tad ieteicams regulāri apsekot savu mežu, lai pārbaudītu, vai tajā nav savairojies kaitēklis. Ja saproti, ka tam nav nedz laika, nedz arī resursu, ir vērts apsvērt uzticēt savu mežu speciālistiem, kas profesionāli tiek galā ar dažādām situācijām. SIA “Trovent” par saviem mežiem rūpējas saskaņā ar ilgtspējīgas mežsaimniecības principiem. Uzņēmuma komanda izskata mežu iegādi visā Latvijā. Turklāt tad, ja vēlies īpašumu paturēt, piedāvājam arī tādu iespēju, jo iepērkam cirsmas.Raksti mums uz e-pastu info@trovent.lv, zvani pa tālruni 29429555 vai aizpildi kontaktformu, un mūsu speciālisti ar tevi sazināsies.